O víkendu 13.–14. dubna 2018 proběhl ve Zlíně seminář na téma Komunální politika 2, který uspořádali Mladí lidovci Zlínského kraje. Na seminář zavítali představitelé kraje, měst, ale i menších obcí, kteří v komunální politice zastupují stranu KDU-ČSL.

Program začal v pátek v odpoledních hodinách prohlídkou krajského úřadu, kde poté pokračovala beseda s krajskými zastupiteli. Besedy se zúčastnila krajská radní Michaela Blahová, krajský zastupitel a místostarosta města Kroměříž Pavel Motyčka a zastupitel kraje i města Zlín Miroslav Kašný. Diskutovali jsme o tom, jaký je vztah mezi krajem a obcí, tj. jaká práva a jaké povinnosti ve vztahu k občanům kraj či obec mají.

V sobotu v ranních hodinách se uskutečnila panelová diskuze se starosty různých obcí. Debaty se zúčastnil senátor a starosta města Uherský Brod Patrik Kunčar, starosta obce Lidečko Vojtěch Ryza a zastupitel kraje a města Zlín Aleš Dufek.

Byli jsme seznámeni s výkonem funkce starosty, co všechno tato funkce obnáší a dozvěděli jsme se jaký je rozdíl být starostou ve městě, nebo v obci. Debatovalo se také na téma kampaň, jak ji připravit a uskutečnit. Po panelové diskuzi následovala beseda o získání evropských dotací, kterou si připravila Regionální rozvojová agentura Východní Moravy. Byli jsme seznámeni s postupem vedoucím k získání evropských dotací pro obec, na co se dají dotace využít a jaké jsou podmínky pro jejich získání. Po obědě proběhla poslední debata tohoto semináře, kterou si připravil Ondřej Vlček, radní z Lipníku nad Bečvou. Debata byla o fungování radnice ve středně velkém městě.

Po skončení semináře následovaly přípravy na 3. Jarní ples, kterého se zúčastnili snad téměř všichni účastníci semináře Komunální politika 2. Seminář byl velmi zajímavý a vzhledem k blížícím se komunálním volbám prospěšný a motivační pro členy Mladých lidovců, kteří chtějí kandidovat ve svých obcích či městech.

Veronika Mikulincová