V den výročí studentských protestů z let 1939 a 1989 jsem byl na Náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích přítomen na Shromáždění za odvolání KSČM z vedení odboru školství jihočeského Krajského úřadu. Bylo zcela zřejmé, že se jedná o zásadní samostatný protest středoškoláků, který byl vyslyšen a podpořen generací jejich rodičů. Paradoxně k rodičovské podpoře přispěla sama ‚soudružka‘ Baborová, která se ohradila tvrzením, že studenti by neměli protestovat, když totalitu ani nezažili.
Náměstí bylo plné uvědomnělých studentů, kteří zahájili minutou ticha za oběti komunistického režimu. Promluvili zástupci gymnázií i obchodních škol, studentů JU, senátor Jiří Šesták. Byla přečtena inspirativní zdravice kardinála Vlka, velice přímo promluvil rektor JU Libor Grubhoffer, který nazval KSČM zločineckou organizací. Olga Sommerová vypočítala následky komunistického režimu: přes 250 popravených, 500 zastřelených na hranicích, 8000 zemřelých či zabitých v pracovních táborech, desetitisíce bez přístupu ke vzdělání, statisíce v emigraci, miliony žjící ve strachu. Se svými svědectvími se připojili zástupci Konfederace politických vězňů a bývalí příslušníci PTP. Jan Rejžek by prý „soudružce učitelce Baborové dal za domácí úkol, aby za trest opsala stokrát „Jsem služka zločinecké organizace“, dala podepsat Putinovi a oznámkovat politickým vězňům.“
Podporou studentů našim otevřeným dopisem jsme získali kontakty a věřím, že budeme moci navázat na tento protest sérií přednáškových a debatních večerů s řečníky. Nesmí zůstat u jednoho protestního odpoledne – využijeme příležitosti a ještě více zvedneme politickou uvědomělost studentů. Co se týče rozšiřování našich řad, přihlášku do ML přijal již dříve Šimon Heller, kandidát do kraje za KDU-ČSL a jeden ze dvou hlavních mluvčích, který reprezentuje studenty Jihočeské Univerzity. Doporučuju olikovat si jeho stránky za KDU-ČSL a jako cestovatele na FB, do přátel také brzy přibude.
Připojuji pár pěkných fotogalerií na facebooku a na stránkách idnes.
Jan Zasadil