Brno – O víkendu 24.–25. února se v Brně uskutečnil sjezd spolku Mladých lidovců. Téměř stovka delegátů si při něm zvolila nové vedení, absolvovala seminář o Bezpečnosti v EU a vyslechla slova podpory od zahraničních hostů i významných osobností. Do budoucna plánují být více vidět a zapojit se do veřejného života.

Sjezd jsme poprvé zorganizovali dvoudenní, chtěli jsme totiž dát delegátům prostor i k vyjádření jejich názoru na aktuální politickou situaci, návrhům řešení, a také k diskuzi o budoucím směřováním spolku, na což při běžných volebních sjezdech nebývá čas,“ vysvětluje znovuzvolený předseda Mladých lidovců Filip Chvátal a jako zajímavost uvádí, že na začátku sjezdu všichni minutou ticha uctili památku obětí komunismu.

Program byl opravdu nabitý. Absolvovali jsme například i seminář o bezpečnosti v EU s europoslancem Tomášem Zdechovským a získali tak větší povědomí o připravovaném návrhu Dublinu IV,“ komentuje program Radovan Gaudyn, který se stal 1. místopředsedou spolku. Podobné vzdělávací bloky jsou ale na mladolidoveckých akcích tradicí, protože jedním z cílů spolku je vzdělávání členů tak, aby se dokázali orientovat v politice a aktuálním dění.

Největší ohlas však vyvolal jeden z mnoha hostů, a to Pavel Fischer, kterého velká část mladých lidovců podporovala během 1. kola prezidentských voleb. „Pan Fischer vystihl, že dnešní politici přestávají vnímat svou práci jako službu druhým a často se pak stávají sebestřednými. A to chceme jako mladí změnit, proto se hodně z nás zapojí v podzimních komunálních volbách – ať už přímo vlastní kandidaturou nebo pomocí v kampani,“ říká nově zvolená místopředsedkyně pro zahraniční vztahy Markéta Filipová a vyzdvihuje, že se sjezdu zúčastnili i zástupci rakouské Junge ÖVP či slovenské KDMS.

Do vedení spolku byl dále zvolen Josef Pavlík jako místopředseda pro projekty a teprve 18letá Helena Martinková, která se bude starat o členskou základnu. „Oproti loňsku jsme tak genderově vyváženější,“ glosuje Martinková fakt, že se loni podařilo do předsednictva navolit jen samé muže, ačkoliv mladých lidovkyň je ve spolku i bez kvót zhruba 40 % a nebojí se kandidovat.

Fotografie a více informací naleznete na našich facebookových stránkách – zde.

Napsala: Jitka Fialová