Koncem listopadu jsem se jako host zúčastnila sjezdu CDU v Lipsku a chtěla bych se s vámi podělit o pár dojmů, které byly příjemnou vzpruhou někdy poněkud jednotvárné české politické scény.

1000 delegátů, 1000 hostů, 1000 lidí z médií. Hlasování přes tablety. Hlídání dětí, spousta delegátů s kočárky a dokonce spousta delegátů mužů s kočárky. Nikomu to nepřišlo nepatřičné – kde je vůle ke slučování politické angažovanosti a rodiny, tam je i cesta.

Před sjezdem se hodně mluvilo o jednotě uvnitř strany. Přesto, že se tentokrát nejednalo o volební, ale programový sjezd, neúspěšný kandidát na předsedu a někdejší předseda poslaneckého klubu CDU a vlivný podnikatel Friedrich Merz kritizoval vedení strany za špatné výsledky v letošních zemských volbách. Je dobré si připomenout, že loni hrál „buď a nebo“ a po neúspěšné kandidatuře na post předsedy nevzal žádnou z nižších funkcí ve vedení strany, což mu nyní kritiku značně ulehčilo. Navíc je schopný rétor a lehce na sebe strhl pozornost médií.

Předsedkyně AKK tedy dobře věděla, že pro ni tento sjezd bude zatěžkávací zkouškou a její projev všichni netrpělivě očekávali. Její řeč trvala přes hodinu a udržela si energii a dynamiku až do poslední chvíle! V politických projevech jsou Němci skutečně mistři! Představila svoji vizi pro Německo a přesto, že je CDU už 14 let součástí vládní koalice, nešetřila AKK v mnoha oblastech kritikou: od digitalizace a vzdělávání až po míru byrokracie. Za klíčové úkoly označila update sociálně-tržní ekonomiky v kontextu digitalizace a ochrany klimatu, rozvoj ekonomiky přátelské rodině (a ne naopak) či boj s byrokracií… Projev zakončila celkem smělou výzvou pro všechny své kritiky: pokud na této vizi nechcete pracovat spolu se mnou, pak to řekněte tady a teď a skončeme to. Jinak si pojďme vyhrnout rukávy a pustit se do práce. Následovalo několikaminutové standing ovation. Merz otočil a ve svém projevu řekl, že CDU stojí za svou předsedkyní. Tak uvidíme, jak otočí příště J

Pro představu: hlasovalo se 172 programových tezí, s nejrůznějšími protinávrhy to bylo 300 bodů! Jde o jakýsi výkop pro volební program 2021. Moc mě potěšilo, že v debatě vystoupila i spousta mladých – ne kvůli zviditelnění, ale s dobře vyargumentovaným stanoviskem!

Jak zaznělo na Letné: politika bude tak dobrá, jako lidí, kteří ji dělají. CDU rozhodně není bez chyby, ale ten rozdíl nejde nevidět.

Markéta s emeritní předsedou KDU-ČSL Pavlem Bělobrádkem

Závěrem: slyšet od pultíku hřímat dámskou plejádu – kancléřka, předsedkyně Evropské komise a předsedkyně CDU – to je taky příjemná změna k české politické scéně topící se v moři obleků.

Článek napsala našeho členka, bývalá místopředsedkyně ML pro zahraniční vztahy a také zahraniční tajemnice KDU-ČSL Markéta Martínková.