Tisková zpráva S vozíčkem po Praze

Praha 19. března 2015 Na dnešní den připadá Mezinárodní den invalidů, který má za cíl připomenout překážky, se kterými se invalidé dennodenně potýkají. Ve snaze o podporu začleňování lidí na vozíčku, lidí s mentálním či jiným fyzickým postižením se konají napříč republikou různé akce. Jednu z nich také uspořádali Mladí lidovci Prahy a Středočeského kraje.

Za doprovodu sympatické dvacetileté slečny Kristýny Budské, která je na vozíček připoutaná kvůli nemoci již od svých deseti let, si Mladí lidovci vyzkoušeli projet se na vozíčku po historickém centru Prahy. Trasa byla zvolena od Náměstí republiky, přes Staroměstské náměstí až k Nové radnici na Mariánském náměstí. Samotná cesta po pražských kočičích hlavách byla velmi náročná a setkávali jsme se s řadou překážek začínající absencí bezbariérových vstupů do metra, až po nebezpečné nájezdy na chodníky.

radnice

„Pro vozíčkáře je cestování v MHD stále veliký problém. Například v metru, pokud mám to štěstí a na trase, kam potřebuji jet, je bezbariérový přístup, tak stále nemám vyhráno. Například u přestupu na Florenci mezi linkami B a C musíte absolvovat třikrát jízdu výtahem, projet se strašidelnými chodbami a následně najít správný východ. Další třešničkou je super „rychlá“ plošina v Nových Butovicích, kde si při najíždění a cestě nahoru/dolu stačíte přečíst noviny. nike air max femme pas cher Ale většinou to dobře dopadne. Nejlepší je, když zjistíte, že v místě, kde se nachází nájezd je uprostřed zabetonován stojan s jízdními řády, či sloup. Cestování po Praze bohužel není pro vozíčkáře vůbec ideální a bez pomoci druhých se prostě neobejdeme. Doufám, že tato akce, které jsem se s Mladými lidovci účastnila, poukáže na tento problém a možná i trošku popožene další upravování MHD,“ podělila se s námi o své zkušenosti vozíčkářka Kristýna Budská.

Jak se s vozíkem dá přepravovat po Praze?

Přepravu osob s omezenou schopností pohybu na vozících v této chvíli napomáhá zajišťovat postupně se rozvíjející nízkopodlažní MHD, zajišťovaná Dopravním podnikem hl. m. Prahy a speciální individuální doprava s dotovanou cenou jízdného. chaussure timberland pas cher Pro tělesně postižené jsou rovněž vyhrazeny dvě autobusové linky H1 a H2 jezdící na trase Sídliště Stodůlky-Florenc a Černý Most-Chodov v cca 2,5 hodinových intervalech. ugg olsen Bezbariérový přístup je možné najít v 61 % stanic metra. chaussures nike air max Pokud vozíčkáři nechtějí cestovat v MHD, naleznou vyhrazená stání pro automobily na území Prahy 1, 2, 3 a 7. Jsme si vědomi důležitosti volného přístupu do veřejného prostoru všem občanům a věříme, že tuto potřebu si uvědomuje i vedení hlavního města Prahy a bude i nadále pokračovat v jeho zpřístupňování lidem s omezenou schopností pohybu.


Zuzana Procházková 1.