Ve středeční podvečer nás v pražském Paláci Charitas poctil svou návštěvou 1. adidas zx flux pas cher náměstek ministra zemědělství Jiří Jirsa. asics gel kinsei V rámci akce Čaj o páté, pořádané Mladými lidovci Prahy a Středočeského kraje, si s námi přišel popovídat o realitě církevních restitucí. nike air max 90 homme Odbornou podporu panu Jirsovi poskytl vedoucí oddělení pro majetkové vyrovnání a státní statky v likvidaci pan Davor Kahofer. bottes ugg australia

Po více než dvaceti letech od snahy o vytvoření zákona, na základě kterého dojde k majetkovému vyrovnání s církvemi, spatřil světlo světa nepopulární zákon č. 428/2012 Sb. o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. Jaká byla očekávání a jaké jsou dopady v praxi? Jakým způsobem probíhá vydávání majetku a jaké komplikace jej doprovází? Jak velké množství soudních sporů se dá očekávat? Těmto a mnoho dalším otázkám pánové z ministerstva zemědělství čelili z pozice fyzických osob, které mají s tímto tématem široké zkušenosti.

Soudy budou mít ještě hodně „zábavy“,“ vyjádřili se oba hosté k zdlouhavým soudním procesům, týkajících se církevních restitucí.

Po obecném úvodu, představující zrod samotného zákona a proces jeho implementace až do dne nabití jeho účinnosti, následovali informace, které se běžně v médiích neobjevovaly. adidas messi Mimo jiné:

  • Agresivní propaganda ČSSD proti navrhovanému způsobu vyrovnání se s církvemi a proti stranám, které jej prosazovaly.
  • Česká republika přistoupila k vyrovnání se s církvemi jako poslední země v rámci EU.
  • Církevní restituce se netýká pouze katolíků, ale celkem 17 církví, včetně např. 235 charit a 11 nemocnic.
  • Několikanásobně více majetku bylo a stále je převáděno na soukromé subjekty.
  • V rámci propagandy proti církevní restituci bylo vyčísleno, jaká je výše hodnoty majetku, který se bude církvím vracet, nicméně se nehovořilo o výši nákladů, které stojí stát spravovat a opravovat tento majetek

Pan Davor Kahofer nás na závěr podrobně seznámil s největším restitučním případem majetku Arcidiecéze vratislavské na území České republiky. Setkání bylo velmi příjemné a v druhé polovině dubna se můžeme těšit se na další Čaj o páté, tentokrát s Marianem Jurečkou, ministrem zemědělství České republiky.


Zuzana Procházková 1.