V neděli 24. února se uskutečnila Pouť do Číhoště s historickým exkurzem, kterou Mladí lidovci uspořádali k uctění památky P. Josefa Toufara předvečer výročí jeho umučení 25. února 1950. Již v 8 hodin ráno vyšla z Ledče osmičlenná skupina místních odvážlivců pod vedením vysočinského básníka a heraldika znaku obce Číhošť, Tomáše Zdechovského, na osmikilometrový pochod do Číhoště po stopách Toufarovy poslední cesty. Více poutníků však z větších vzdáleností dorazilo autem na Mši Svatou v 10:30. new balance mrl996dd deconstructed khakikhaki Poutníky, které neodradilo i na únor dosti nevlídné počasí, čekala posléze možnost navštívit výstavu „Josef Toufar – kněz a mučedník“, kterou zde ve spolupráci s havlíčkobrodským muzeem uspořádal loni založený Nadační fond kostela Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti. Jeho iniciátoři, manželé Kovandovi, nám před odpolední procházkou obcí nabídli krátký výklad o své činnosti. New Balance 530 femme Následovalo navštívení geografického středu ČR, který se právě v Číhošti nachází. T.J. Lang Jersey Odpolední program završila beseda s místním farářem, P. bottes ugg pas cher Josefem Pospíšilem, a s autorem Toufarovy oceňované biografie Jako bychom dnes zemřít měli, básníkem Milošem Doležalem. Nike Free 4.0 Men
Beseda se nesla v Toufarově duchu už tím, že se konala v místní hospodě, kde Toufar, sám syn hostinského, pořádal pro místní mládež taneční a účastnil se zde veřejného života. Air Jordan 4 Jeho osobnost je středové politice blízká schopností spojovat lidi v dobrém díle a v jeho péči o obec. new balance 1300 damskie Do Číhoště se P. Toufar plánoval na čas stáhnout „než toto běsnění (komunistický převrat) přejde.“ Přesto za rok a půl působení před svým umučením pomohl v Číhošti zřídit poštu a zubařskou praxi a strhl místními občany – komunisty nevyjímaje – k úpravě okolí kostela, které bylo do té doby rozblácené a znečišťované drůbeží, do současné důstojné podoby. Dalším momentem hodným následování i v politice je Toufarova reakce na nečekaný únos a kruté vyslýchání, kdy setrval v pravdě až do smrti. Nike Cortez enfants „Jak řekl Svatý otec Benedikt XVI., ‚Nehledáme kompromis, ale pravdu.‘ Číhošť se pravdy nebojí,“ komentoval události přelomu let ’49 a ’50 P. Pospíšil. Celý program s námi absolvoval mimo jiné Ondřej Závodský, laureát Ceny Nadačního fondu proti korupci, a jsou to právě whistle-bloweři jako je on, místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, zastupitel KDU-ČSL na Praze 7 Jan Čižinský a další, kteří proti hrozbám vnáší tuto věrnost pravdě do společnosti.
Hlavní přednášející Miloš Doležal komentoval besedu slovy: „Ten Toufar tady dneska byl.“ Miloši Doležalovi, který po více než dvacetiletém zkoumání pramenů a navštěvování pamětníků sepsal Toufarův životopis, patří zvláštní poděkování. Osvětlil nám mnoho detailů Toufarova života i umučení a skutečně největší měrou pomohl k tomu, že se akce nesla v Toufarovském duchu. Důležitou roli pro význam akce ovšem určitě hraje i zmiňovaný střed ČR v Číhošti. Ten značí bod, na který lze usadit celou plochu republiky tak, že zůstane vyvážená ve vodorovné poloze. Pro Mladé lidovce a pro středovou politiku obecně to nese hluboký symbolický význam. Číhošť je místem, kde se stýká směr severojižní se směrem východozápadním, kde se protínají osy kříže – jakéhosi požehnání pro Českou republiku. Je to místo označené událostí pohybu křížku na oltáři, která se odehrála na počátku vychýlení naší společnosti směrem k extrémistické totalitě, i křížem oběti P. Toufara za pravdu. Ještě přede Mší svatou, kde se již sešlo na 40 poutníků, se P. Pospíšil ujal slova: „Je vinou katolíků předešlých dvou generací, že se pravda o Číhošti nešířila a byla překrucována i po listopadu ‘89. Cítím, že se zde dnes začíná nová etapa života Číhoště,“ přivítal myšlenku našich poutí. Programu prvního ročníku pouti Mladých lidovců v Číhošti využilo na 100 účastníků a máme důvod doufat, že další ročníky pomohou šířit v naší společnosti odkaz Toufarovy Číhošti – odkaz středu, kde se mohou sejít lidé ze všech stran.