Junge Union je mládežnickou organizací německé koalice CDU/CSU, která má 105 tisíc členů a z toho 30 tisíc jen v Bavorsku. Jsou největší evropskou organizací svého druhu a
jak sám ministerský předseda Markus Söder na začátku své zdravice na posledním sjezdu Junge Union řekl, JU je výjimečnou organizací a téměř všichni úspěšní politice z řad CDU/CSU si jí prošli. A je to fakt, během návštěvy Deustchlandtagu (sjezd JU, zkráceně #DLT) v roce 2019, kdy jsme jako zahraniční hosté měli předprogram obsahující také několik setkání s politiky z CDU/CSU z komunální až po celostátní úroveň, tak když přišla řeč na JU, byla cítit velká hrdost a často také vyzdvihovali zkušenosti, které díky členství získali.
V roce 2020 se událost prvně přesunula do online sféry, i tak si zachovala velkou úroveň a kvalitní formát, který jsem mohla zažít v prezenční formě rok předtím. Tehdy sjezd sčítal stovky delegátů, 120 zahraničních hostů a také ty nejdůležitější politiky z řad CDU/CSU. Právě zdravice politiků jsou vždy v hledáčku novinářů. Novináři se hodně zaměřují na emoce, které v delegátech vyvolají a dokonce sledují, jak dlouho na závěr delegáti tleskají či zda se politici dočkají i ovací ve stoje.
Nedlouho před listopadovým online Deustchlandtagem sdělil Tilman Kuban, předseda JU, novinářům výsledky jejich interního hlasování o podpoře jednoho z kandidátů na předsedu CDU. Ze třech kandidátů nejvíce hlasů získal Friedrich Merz a to 51,6 %. Do hlasování se zapojilo přibližně 15 tisíc členů z řad JU.
Stejně jako i v předchozích letech byl v rámci sjezdu připraven speciální program pro zahraniční hosty (letos nás bylo přes 150), jelikož mimo výrazné zdravice čelních představitelů, je součástí také spousta procesních záležitostí, a tak jsme v těchto chvílích měli příležitost diskutovat aktuality z dění v JU s jejich čelními představiteli. Svůj čas nám věnoval také Janick Burry, předseda zahraniční komise JU. Ohledně spolupráce mateřských stran s JU a také jejich shody konstatoval, že by bylo něco špatně, kdyby mládežnická organizace často souhlasila se svou mateřskou stranou. Zdůrazňoval také potřebu inovativnosti, i v rámci fungování v dobách pandemie.
Na téma fungování politických stran v době pandemie s námi diskutovala také Isabelle Borucki, výzkumná pracovnice Institutu pro politické vědy z Duisbursko-Essenské univerzity.
Její esej nese poetický název “No need for a coffee break? – party work in the digital age”.
Isabel hodnotila, že aktuální situace je příležitostí pro získání nových členů, ale je třeba jim nabídnout nové způsoby a aktivity realizovatelné online. Je třeba větší koordinace a moderace. Velké nedostatky jsou ve vztahu ke starší generaci, ti často svůj online deficit již nedokáží dohnat a může to způsobovat frustraci.
Digitální zapojení je tedy velmi dobrou náhradou pro situaci jako je ta současná, ovšem není reálnou alternativou.
Online #DLT se vysílal z bavorského Mnichova, nechyběl tedy ani ministerský předseda Markus Söder. Ten mluvil především o aktuální situaci. Reflektoval, že ač víme více než na jaře, tak je situace nadále těžká, že není čas na experimenty. Ohledně ekonomiky také zmiňoval, že nestačí dotovat, ale je třeba najít cesty, jak ekonomiku opět nastartovat a zdůraznil, že očkování je cestou ven.

Annegret Kramp-Karrenbauer, předsedkyně CDU, v rámci svého výstupu mluvila hodně přímo k členům JU a celkově mladým. Zmínila, že pandemie odhalila různé nedostatky, například v rámci školství. Mluvila také, že je třeba dávat si pozor na radikalizaci společnosti, či že je třeba pracovat s digitalizací a klimatickou změnou.
COVID-19 urychluje změnu pracovního trhu a právě budoucnost práce by měla být jedním z témat JU.
Neopomenula ani blížící se volební rok a řekla, že je třeba se od éra Angely Merkel posunout dál.
Opět mě velmi zaujalo, jakým způsobem dokáží němečtí lidovci mluvit o dění a konkrétně pojmenovávat problémy a výzvy, které je nezbytné řešit. Na sjezdu JU v roce 2019 mluvila předsedkyně CDU déle než půl hodiny a její sdělení dávalo celou dobu smysl, zmiňovala konkrétní věci, nebála se vymezit, ale jasně zdůrazňovala priority. To stejné se týkalo i všech ostatních představitelů.
V roce 2019 byla hlavním tématem klimatická změna a letos COVID-19. Samozřejmě klimatická změna je s námi nadále a ani teď se na nezapomnělo. Každopádně množství konskruktivity, které jsme slyšela během obou ročníků, bylo jednou z nejzajímavějších záležitostí.
Samozřejmě o věcech se mluví jinak, když jste nejsilnější politickou stranu mezi a jste u moci. Ovšem pojmenovávat věci pravými jmény můžeme umět i my (a taky nabízet řešení).
Online #DLT byl o to speciální, že se sešel s volebním rokem v rámci JU. Tilman Kuban získal přes osmdesát procent hlasů delegátů a obhájil pozici předsedy. Ve svém projevu říkal, že JU je silnější než kdykoli dříve a je nejdigitalizovanější organizací. Zdůrazňoval také důležitost následujícího roku (Německo čeká supervolební rok – proběhnou volby v šesti federálních státech a také ty do Bundestagu, celý maraton odstartuje už v březnu.). Několikrát zmínil pojem moderní konzervatismus a na jej obsahující subsidiaritu, svobodu, pluralismus či osobní odpovědnost.
Jak jsem psala, klimatická změna nezapadla ani letos. Tilman zdůraznil, že chtějí změnu založit na inovacích.
Co se týká poznámek k ostatním německým stranám, na straně Zelených rozhodně nezůstala nit suchá.
Představitelé CDU i Junge Union jí mnohdykrát vyčítají, že nedokáže být efektivně zelenou. Zatímco CDU/CSU v rámci zelené politiky nabízí relevantní řešení.
O straně Zelených jsme se bavili také během jednoho z diskuzních bloků, který se věnoval právě supervolebního roku. Zelení jsou totiž největších soupeřem CDU/CSU ve volbách do Bundestagu a zároveň velmi možným povolebním koaličním partnerem. Mezi nimi je Baden-Wüttenbersko, kde od války až po Fukušimu byli CDU nejsilnější stranou. Od události ve Fukušimě zde vedou Zelení.
Junge Union má v rámci voleb důležitou pozici, jelikož dokáží velmi dobře aktivizovat voliče – door to door kampaň atd.
Politická kultura, kterou reprezentuje Junge Union nám může být velkou inspirací. A já jsem moc vděčná, že jsem to mohla vidět.
Děkujeme Konrad-Adenauer-Stiftung za pozvání, za skvělý program a spolupráci!
Za ML,
Helena Martinková
1.místopředsedkyně