JihlavaPřes sto sedmdesát posluchačů dorazilo na veřejnou debatu na téma Uprchlíci & Islám, kterou v Jihlavě uspořádala KDU-ČSL Jihlava a Polná ve spolupráci s Mladými lidovci Vysočina. Diskuze proběhla v pondělí večer 24. srpna v jihlavském DIODu, a to v unikátním složení diskutujících. Pozvání přijal europoslanec Tomáš Zdechovský, poslanec Ivan Gabal, mluvčí iniciativy „Islám v ČR nechceme“ Artur Fišer a ředitel Muslimské unie v ČR Muhamed Abbas.

Diskuze začala odpověďmi hostů na otázky, jež jim pořadatelé zaslali předem. Následně pokračovala emočně napjatá debata s publikem. nike air presto soldes Tomáš Zdechovský, který debatu zahájil a který osobně projížděl uprchlickými tábory, upozorňoval, že řada uprchlíků jsou ekonomičtí migranti, kteří parazitují na současné situaci. Ty je nutné rozlišovat. Zároveň však kladl důraz na povinnost členských zemí EU účinně integrovat do společnosti ty z uprchlíků, kteří zde dostanou azyl. Zdechovský také podotkl, že islámu jako takového se nebojí. ugg soldes „Islám nemá nic společného s Islámským státem, za ten bojují nezakořenění potomci evropských muslimů, kteří byli v mešitě maximálně dvakrát v životě,“ vysvětloval Zdechovský.

Naproti tomu Artur Fišer byl ostře proti islámu jako takovému. Na dotaz z publika, kam až iniciativa „Islám v ČR nechceme“ je schopna zajít, aby dosáhla svého cíle, odpověděl Fišer, že cílem iniciativy je, aby muslimové v ČR dodržovali české zákony. „Zástupce IVČRN projevil dost nečekanou neznalost v agendách běženců, vývoje v islámském světě a islámu samotném“ ohodnotil Fišerovo vystoupení po debatě poslanec Gabal.

„Migrace je společenský jev a provází lidstvo,“ oponoval Fišerovým názorům zástupce muslimské unie Abbas. Ten několikrát poukázal na dlouhodobou neschopnost evropských zemí integrovat mezi sebe muslimské imigranty. chaussure nike cortez Extremismus podle něj může vznikat i u těch, kteří se již narodili v Evropě, a to z důvodu jejich nepřijetí mezi většinovou společnost.

Z hlediště také zazněla otázka na počet uprchlíků v bohatých muslimských státech. bottes ugg pas cher Na to Ivan Gabal odvětil, že v muslimských zemích zůstává až na devadesát procent uprchlíků. Nejvíce uprchlických táborů je v Jordánsku a v Turecku. Gabal také vyvracel obavy z ekonomických migrantů, ti se podle něj integrují do společnosti nejlépe.

„Jsem velice ráda, že se nějaká veřejná debata na toto téma uskutečnila. Myslím si, že je důležité, aby se lidé o tom bavili a aby se informace dostávaly dál mezi lidi. Protože hlavní roli v hysterii kolem uprchlíků hraje strach z neznámého a vzájemné nepochopení kultur,“ ocenila debatu účastnice Magdalena Kokejlová.

DSC_1104   DSC_111 Autorem fotek je J.