V komunálních volbách nemohli chybět ani kandidáti z řad Mladých lidovců. Celkem se na kandidátkách KDU-ČSL i koaličních a občanských uskupení objevilo 112našich členů, tedy více než čtvrtina z celkového počtu 426 Mladých lidovců. Mandát po sečtení výsledků získalo 32 z nich, což je oproti minulému volebnímu období nárůst o šest pozic.

Úspěšní jsme byli především v Jihomoravském kraji, kde máme rovněž nejpočetnější mladolidoveckou členskou základnu. Zde se do zastupitelstev dostalo 13 Mladých lidovců. A co víc – podařilo se nám uspět nejen v malých obcích, kdy se do zastupitelstev dostali například Vojtěch Drápal v Křenovicích či Alexandr Kacer v Žarošicích, ale i v krajském městě. Zde jsme bohužel nezískali žádnou pozici na „velkém Brně“, tedy ve volbách na magistrát, ale za to jsme obhájili pozice v městských částech a přidali k tomunové mandáty. A nebudeme zde jen do počtu – lidé jako Štěpán Juránek, David Řepa nebo Patrik Cibere mají velkou šanci podílet se na dalším směřování svých čtvrtí jako členové rady.

Ovšem úspěšné kandidáty jsme neměli jen na jižní Moravě, celkově se nám zadařilo v 10 krajích. Mandát tak například obhájili úspěšný místostarosta Lipníku nad Bečvou Ondřej Vlček, náměstek zlínského primátora Vojtěch Volf, zastupitel za Prahu 10 Adam Šilar nebo poslanec a zároveň českobudějovický zastupitel Šimon Heller. Z nových zastupitelů můžeme uvést například Antonína Homolu, který byl ze 2. místa na společné kandidátce s ODS zvolen do zastupitelstva městské části Praha 3, nebo Vojtěcha Orlíka, který bude zastupitelem v Šenově u Nového Jičína. Zastupitelské křeslo získal rovněž syn lidoveckého poslance Okamury, Ignác Okamura, a to na Praze 7.

Mám radost, jelikož mladí patří do politiky. Měli jsme skvělé kandidátky a kandidáty, z nichž 32 získalo důvěru a v následujících čtyřech letech mohou pracovat pro své obce,“ okomentovala úspěch členů spolku předsedkyně Helena Martinková.

Nyní všechny zvolené zastupitele čeká další fáze volebního procesu, povolební vyjednávání o možné koaliční spolupráci. Držíme jim proto palce, aby vyjednávání dopadla co nejlépe jak pro ně, tak především pro obce, o jejichž blaho se budou po další 4 roky starat.