Více než 70 mladých lidí se sjelo na Vysočinu, aby ve dnech 5. až 9. července 2017 v prostorách želivského kláštera za účasti předních odborníků z nejrůznějších oblastí i nejvyšších českých politických představitelů strávilo pět dní plných besed, přednášek, workshopů, seminářů, sportu i zábavy. Akce se konala díky značnému finančnímu příspěvku německé politické nadace Konrad Adenauer Stiftung.

Již počtvrté Mladí lidovci uspořádali svou největší akci – Summercamp, tentokráte v klášteře Želiv na Vysočině, a to za účasti více než 70 lidí. „O akci byl nebývalý zájem, byla obsazena do několika dnů od spuštění přihlašování,“ říká hlavní koordinátor Summercampu Marcel Ladka. Takovému množství lidí byl podřízen i program akce, který se skládal z dopoledních besed či workshopů, kterých bylo na výběr vždy několik, tudíž si každý mohl vybrat, co jej zajímá.

„Vybrala jsem si workshop na téma Desatero politické komunikace, protože si myslím, že dnes mnoho politiků vůbec neví, jak mají komunikovat s občany, voliči i médii,“ vysvětluje svůj výběr jedna z účastnic Helena Martinková. Mimo to bylo na výběr z workshopů z oblasti sociálních sítí, historie, politické filozofie atd. Čas po obědě patřil vždy odpočinku, případně relaxaci u nedaleké vodní nádrže Trnávka. Odpolední program pak začínal besedami s představiteli KDU-ČSL. Dorazil např. předseda strany Pavel Bělobrádek, ministr zemědělství Marian Jurečka nebo předseda poslaneckého klubu Jiří Mihola.

„Jsme moc vděční, že nás i letos navštívili zástupci KDU-ČSL, nicméně velmi oceňuji také to, že za námi přijeli hosté z jiných politických stran, např. Alexandr Vondra z ODS nebo Jiří Pospíšil z TOP09,“  hodnotí výběr hostů místopředseda Mladých lidovců Radovan Gaudyn. Tematicky se besedy týkaly hlavně zahraniční a bezpečnostní politiky, vzdělávání, lidskoprávní problematiky, životního prostředí a ekonomiky. „Diskutovali jsme samozřejmě také o volební koalici Lidovců a Starostů,“ dodává účastník z Prahy Adam Šilar. Večerní program Summercampu byl každý večer rozdílný.  Jednou se promítaly filmy, podruhé přijela cimbálová muzika, při které se tančilo a zpívalo, jindy se jen tak sedělo a účastníci, z nichž někteří se vidí jen několikrát do roka, si vzájemně povídali.

„Úroveň letošního Summercampu opět předčila ty předchozí a jsem tomu moc rád. Nejen, že se nám daří na tuto akci zvát lidi zvenčí, ale také ti, pro které byl letošní Summercamp třeba již čtvrtý v pořadí, se stále rádi zúčastňují a celý rok se na tuto akci těší,“ uzavírá předseda Mladých lidovců Filip Chvátal.