Na pozvání nadace Hannse Seidela (Hanns Seidel  Stiftung) jsme se ve dnech 25. – 26. 2. 2020 jako zástupkyně Mladých lidovců s Bárou Paulovou účastnily dvoudenního Dialogu střední Evropy v německém Pasově. Společně se členy dalších mládežnických organizací politických stran střední Evropy – Maďary (Fidelitas), Slováky (KDMS) a Čechy (MKD, MK a TOP tým) proběhlo v úterý podvečer setkání s Thomasem Erndlem, členem německého parlamentu za Degendorf a zároveň zástupcem Jungen Gruppe Bundestag za CSU a CDU.  S ním jsme se dostali k hlavním tématům CSU, jimž patřil sjezd CSU následujícího dne, tradiční tzv. Politischer Aschermittwoch.

               Během pozdějšího večera jsme pak měli možnost se setkat i s předsedou Junge Union, kterým je v současnosti Tilman Kuban, nebo také s Paulem Zemiakem, generálním sekretářem CDU. A nečekanou návštěvou, a podle potlesku všech přítomných mladých bavorských příznivců CS i hřebem večera, byl Andreas Scheuer, rodák z Pasova a nyní předseda CSU Dolního Bavorska.

               Hlavním bodem obou dní byl tedy Politischer Aschermittwoch, kterého se tentokrát za KDU-ČSL účastnil i Ing. Jan Bartošek. Program trval sice pouhé dvě hodiny, u řečnického pultu se ale vystřídal Markus Blume (generální sekretář CSU), Andreas Scheuer a také Manfred Weber (předseda frakce EVP evropského parlamentu). Největšího prostoru k vyjádření současných postojů a dalšího směřování CSU, včetně vyhranění se především vůči německým Grünen, se ujal samozřejmě dosavadní předseda CSU a zároveň premiér Bavorska Markus Söder. „Máme hlavní slovo a nehledíme napravo či nalevo. Hledíme vpřed a tam také patříme!“ zaznělo mimo jiné.

               A na závěr? Diskuze nejen k dopoledním projevům ale i k volbám na Slovensku, společný oběd s Karlem Holmeierem (členem parlamentu za Schwandorf), loučení a vděčnost za krásný a velmi nabitý čas v Pasově.

Děkujeme Hanns Seidel Stiftung za pozvání a zprostředkování nových zkušeností a kontaktů a Bavorsku přejeme 15. března v komunálních volbách mnoho úspěchu!

Článek napsala naše členka a jedna z účastnic Kateřina Mrvíková.