První ze série neformálních debat s jihomoravskými krajskými zastupiteli za KDU-ČSL pořádali Mladí lidovci Brno v Café Falk v pondělí 18. března. Pozvaným hostem byl náměstek hejtmana Roman Celý (38 let). Roman Celý pochází z Vyškova, je ženatý a je otcem pěti dětí. Po osmi letech opustil post místostarosty Vyškova a po krajských volbách se na podzim 2012 stal náměstkem hejtmana Jihomoravského kraje.

Večer probíhal v přátelské atmosféře u kulatého stolu. Pan náměstek nám stručně popsal, jak se do politiky dostal a čím se vlastně na kraji zabývá. Jeho působnost je velice široká. Zodpovídá nebo spoluzodpovídá za vnější vztahy, územní plánování, sociální oblast a dopravu. Vše musí navíc skloubit se svou rodinou, která je pro něj prioritou.

V debatě jsme se dotkli problematiky regionpasů – předvolebního slibu KDU-ČSL v JMK. Původní záměr je pomocí hromadných nákupů vyjednat slevu pro všechny občany kraje na některé služby (elektřina, plyn, telefonování). V současné době se rozbíhá pilotní projekt, v rámci kterého je nabízena možnost společného nákupu energií obcím a to nejen v našem kraji.

Dalším předvolebním slibem byla přestavba stávajících nevyužitých budov kraje na byty pro mladé rodiny. Pro tento projekt jsou již v několika městech vytipovány vhodné objekty.

Kromě toho, jak funguje krajský úřad a co obnáší práce náměstka, zabrousil Roman i do popisu zákulisních vztahů a politických vyjednávání.

Na závěr nám pan Celý popřál hodně úspěchu do dalšího rozvoje ML, vyjádřil touhu tuto debatu někdy v budoucnu zopakovat a navázat hlubší spolupráci s naší organizací.

Filip Chvátal, Jiří Srna