Ve středu 5. června se v zasedací místnosti pražského Paláce Charitas konal další Čaj o páté, na který přijal pozvání poslanec, bývalý předseda PSP ČR a její nynější místopředseda a stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek na téma „Sociální demokracie a křesťanství“.
Náš host na úvod poděkoval za pozvání a řekl, že mnohem raději hovoří s lidmi přímo, než aby s nimi komunikoval přes média, které, podle jeho slov, překrucují informace a jde jim pouze o senzaci a konflikt.
Příspěvek pana Zaorálka se odvíjel od hodnot, které křesťanství uznává a které jsou důležité i pro sociálně demokratický politický proud, přes koaliční potenciál s lidovou stranou až po Evropskou unii či tzv. církevní restituce.
„Já, Bohuslav Sobotka, Michal Hašek a mnozí další pocházíme z Moravy, ze silně katolického prostředí. Naším cílem není oslabovat církve a náboženské společnosti nebo na ně nějakým způsobem útočit, ale zabránit oněm miliardovým transferům majetku. Zkušenost v ČR nám totiž jasně říká, že při každé takovéto akci zůstanou určitým lidem za nehty miliardové částky a vytváří se tak kmotrovské prostřední.“ řekl Lubomír Zaorálek a poračoval: „S lidovci máme průnik na jistých tématech a hodnotách, díky kterým v nich vidíme prakticky nejbližší partnery. Jedná se vlastně o jakousi zdravou formu konzervatismu, reps. zachování určitých hodnot v naší společnosti, na kterých se shodneme.“
Následně se otevřela rázná, zároveň ale také kultivovaná debata, které se zúčastnili i členové křesťanské platformy ČSSD. Můj dotaz směřoval na billboardovou kampaň, kterou spustila ČSSD v srpnu 2012 proti církevním restitucím. Pan Zaorálek argumentoval: „Za tím návrhem stálo tiskové oddělení a my jako předsednictvo jsme se s kampaní seznámili až těsně před tiskovou konferencí, na které se kampaň představovala. Nikdo jsme netušili, jaký poprask to vyvolá a rozhodně jsme si nepřáli takovou vlnu negativních emocí odstartovat.“
Záznam celého Čaje o páté bude uveřejněn v nejbližších dnech.
Antonín Homola
1. místopředseda Mladých lidovců