Poslední Čaj o páté tohoto akademického roku se konal ve středu 12. 6. již tradičně v Paláci Charitas. Tématem bylo „Úloha Církve v dnešní společnosti“ a pozvání přijal arcibiskup pražský, metropolita a primas český Dominik kardinál Duka.
V úvodu hovořil pan kardinál o historickém významu katolické církve a o jejím přínosu evropské civilizaci. Dnešní úlohu církve shrnul citátem, který má však svůj původ hluboko v historii: „V církvi nejsou všichni, ale je tu pro všechny“. Vyzvednul tak její poslání do budoucna a upozornil, že v Evropě máme stále dojem, že církev je více „evropská“ než „světová“, což možná platilo v historii, ale dnes je tomu vzhledem k expanzi křesťanství ve světě přesně naopak.
Jeho Eminence zmínila konkláve, volby nové hlavy Římskokatolické církve i osobnosti papeže Františka. Na závěr se s námi podělil o bonmot, jak diskutoval před inaugurací s panem prezidentem Zemanem na téma jeho pojetí víry.
V diskuzi se vyjádřil k dotazu jednoho z tazatelů, zda má být obnovena výuka náboženství na školách, následovně: „Náboženství jako povinný předmět dnes na základních školách své místo nemá. Problémem je ale jakási celková nevzdělanost v oblasti historie a obecného povědomí nejen o církvi nebo církvích, ale o křesťanských kořenech a hodnotách, na kterých stojí celá západní civilizace.“
Audiozáznam celé besedy by měl být k dispozici během následujících dní – jedná se o oficiální záznam arcibiskupství.
Antonín Homola
1. místopředseda Mladých lidovců