Ukrajinská studentská asociace (Українська студентська спілка) ve spolupráci a s podporou ukrajinské pobočky nadace Konrada Adenauera (Konrad-Adenauer-Stiftung) uspořádaly ve dnech 19. – 21. února 2016 v Kyjevě odborný seminář na téma „Volby do okresních zastupitelstev jako rozhodující faktor rozvoje místní samosprávy“ (v originále: „Вибори до райрад – вирішальний фактор розвитку місцевого самоврядування“). Seminář byl pořádán jako součást dlouhodobějšího projektu „Uvědomělé volby“ („Свідомі Вибори“).
Jelikož v Kyjevě aktuálně již nějaký čas pracovně působím, byl jsem – na základě naší osobní známosti – organizátory akce osloven, zda bych se jako zástupce ideově spřízněné organizace (jakou Mladí lidovci ve vztahu k Ukrajinské studentské asociaci jsou), nechtěl s účastníky semináře podělit o českou zkušenost s procesem decentralizace, respektive rozvoje územních samospráv v ČR po roce 1989. Nabídku jsem rád přijal.
Třídenní seminář zahájila svou zdravicí vedoucí ukrajinské pobočky KAS paní Gabriele Baumann. Své úvodní slovo pronesli také Beniamin Babadžanjan (Беніамін Бабаджанян), jakožto předseda Ukrajinské studentské asociace, a občanská aktivistka, dříve čelná představitelka studentských mládežnických hnutí a dnes zastupitelka v Kyjevské městské radě, paní Alla Šlapak (Алла Шлапак).
Dále už byl seminář členěn podle jednotlivých témat, k nimž hovořili přizvaní odborníci z řad občanských aktivistů, akademické sféry, odborných think-tanků i aktivních politiků (podrobněji viz program). Pro bližší představu uvádím (v mém českém překladu) namátkový výběr názvů jednotlivých panelů:
„Proč je demokracie důležitá – role mládeže.“; „Lepší způsoby vedení předvolebních kampaní“; Legislativní základ pro fungování okresních (obvodních) rad“; Občan, nebo člen obce?“; Potřeba decentralizace v Ukrajině – co čekat od voleb do okresních (obvodních) rad v Kyjevě?“. Vzhledem k aktuální situaci, kdy se Ukrajina v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na východě země potýká s problémem cca dvou milionů vnitřních přesídlenců (uprchlíků), budil velká očekávání (a následně i vášně) panel s názvem „Jak být aktivním občanem, pokud dlouhodobě pobýváš mimo místo svého trvalého bydliště.“
Můj příspěvek proběhl v rámci panelu nazvaném „Decentralizace v zemích EU – polská a česká zkušenost“. Mou spolubesednicí byla Agnieszka Piasecka, vedoucí kyjevské kanceláře Nadace otevřený dialog (Fundacja Otwarty Dialog, http://odfoundation.eu/). nike air max 2013 Seznámil jsem publikum s vývojem reformy státní správy (s důrazem na rozvoj územních samospráv) v ČR od roku 1990.
Následovaly dotazy z publika, jež daly vzniknout živé diskuzi, která byla zakončena potleskem publika. asics gel lyte 3
Své dojmy z celé akce bych si dovolil stručně shrnout: Je třeba říct, že obecně tady vnímám velkou frustraci značné části obyvatel z aktuálního dění na politické scéně. Euforie spojená s revolucí na Majdanu už vyprchala, nastoupily všední starosti a problémy. Velkým problémem je izolovanost současných politických elit. Politické elity tu žijí ve svém vlastním světě, odtrženém od každodenní reality občanů. bottes ugg pas cher Politici hrají své mocenské hry, sledují své partikulární cíle, a při tom se ohánějí frázemi o reformách a o „cestě Ukrajiny do Evropy“. Se skutečnými reformami to však – bohužel – jde pomalu. Lidé to vidí a štve je to. Důvěra v politickou scénu je tady proto velmi nízká. Zároveň však musím odmítnout občasná zkratkovitá tvrzení (jaká zaznamenávám v médiích) o celkovém regresu v Ukrajině. nike air max tavas Korupce a politické „přešlapování na místě“ lidi samozřejmě štve, ale ne všichni jsou s tím jen rezignovaně smíření. Pořád ještě je tu množství aktivních lidí, (například z akademické sféry, z NGO, z médií, odborných think-tanků atd.), kteří se snaží, ne jen kritizovat a nadávat (to zvládne každý), ale taky pracovat na konkrétních krocích, které by mohly požadovaným změnám napomoci. Konkrétním projevem takových snah byl právě popisovaný seminář.